FAQ

FAQ

Často jsme dotazováni na informace týkající se čištění laserem.

Tento dokument vznikl jako odpověď na nejčastěji kladené otázky a zdroj informací pro kohokoliv, kdo zvažuje činnost s našimi laserovými systémy. Laserové čištění je nová technologie s obrovským komerčním a industriálním využitím a velkým množstvím potenciálních zákazníků.

Jak funguje čištění laserem?

Laserové čištění využívá soustředěné laserové záření k odpaření nečistot. Na nečistoty působí ultra-krátké laserové pulsy (μs-ms), které generují teplo a tlak vyvolaný teplem – vysoká teplota uvnitř materiálu vytváří vysoký tlak, který způsobuje jeho odpaření. Laserové čištění je proto velmi šetrné k podkladovému materiálu. Při laserovém čištění nevzniká téměř žádný odpadní materiál, protože se většina nečistot odpaří, díky vysoké účinnosti použitých laserových rezonátorů má čistící proces velmi nízké provozní náklady. Laserové čištění je nekontaktní, neabrazivní metoda, která je velmi šetrná k povrchu materiálu. Vzhledem k tomu, že průběh interakce laserového záření s materiálem je závislý na materiálu, je možné nastavit parametry čištění tak, aby zůstal podklad po čištění nepoškozený.

Výhody čištění laserem

  • čištění probíhá bez narušení struktury materiálu
  • rychlá návratnost Vaší investice
  • nejnižší provozní náklady ze všech průmyslových metod čištění (méně než 1 EUR/hod)
  • rychlost a efektivita
  • snadná obsluha díky intuitivnímu uživatelskému prostředí
  • rychlá implementace
  • ekologická šetrnost – nepoužívá se žádný přídavný material nebo chemikálie
  • žádný odpad - vyprodukuje minimum až žádný odpad z čištění

Kde všude lze laser využít

Naše lasery mají velmi širokou škálu využití

  • Odstraňování koroze/oxidace – nejznámější výhoda laserového čištění. Rez lze pomocí laseru odstranit ze všeho, od malé kovové matice po velké průmyslové stroje.
  • Odstraňování povlaků, příprava povrchů – laserové čištění je jedním z nejlepších přípravných procesů před jakýmkoli svařováním, pájením, lepením nebo novým procesem nanášení.
  • Odmašťování – nejčastěji využívaná metoda v procesním a výrobním průmyslu pro odstranění nečistot, vlhkosti a jiných kontaminantů.
  • Restaurování– laserové čištění je obzvláště účinné při obnovování zašlých kamenných či dřevěných objektů, je však doporučováno předem zjistit, zda-li čištění nemůže způsobit nežádoucí účinky.
  • Čištění jednotlivých částí – Ne vždy je nutné čistit celý povrch, laser je optimální volbou i na čištění jednotlivých zašlých částí.

Často kladené dotazy

Jaký typ laseru potřebuji k tomu, abych začal čistit?

Čistící lasery od 50 do 1000W jsou schopny často velmi podobých výsledků, zásadně se však liší podle času, který na vykonání práce potřebují. Je tedy vhodné vybírat laser podle velikosti čištěné plochy, v tabulce níže jsou přibližné kalkulace.

Lasery lze třídit podle výkonu na :

  • Lasery s nižším výkonem (50W – 100W)
  • Lasery se středním výkonem (200W-500W)
  • Laser s vysokým výkonem (1000W - 2000W)

Kolik stojí provoz laseru, hodina čištění atd ?

Naše lasery jsou velmi efektivní a tím pádem i ekologické stroje (možnost získání ISO 14020 a ISO 14024). K procesu čištění nepotřebujete žádné přídavné materiály (abraziva pro tryskání, plyny, pelety suchého ledu…), účinnost laserových rezonátorů je až 50% a tak se spotřeba elektrické energie pohybuje do 3000W/hod.

Proto zpravidla uvádíme, že náklady na hodinu čištění nepřesáhnou 1 EUR/hod (opotřebení optiky, elektrický proud, preventivní servis).

Jak je možné, že laser odstraní nečistoty a nepoškodí čištěný materiál?

Správně nastavený a zvolený laser, jak hardwarově, tak softwarově se absorbuje v nečistotě (rez, olej, barvy, mastnota, lepidla, separátory…) kde dojde k laserové ablaci, tedy odstranění nečistot, ale nemá dostatek energie na to, aby poškodil čištěný materiál (ocel, nerez, hliník, měď, bronz, mosaz etc. kámen, pískovec, žula, mramor…) proto je vhodný na čištění forem, nástrojů, součástek do aut, strojů a také restaurování…

Jak se laser ovládá?

Laser se ovládá pomocí velkého, přehledného, dotykového panelu. Uživatel si může jednoduše volit, ukládat a pojmenovávat jednotlivé úlohy a parametry pro snadné opakování čištění. Nově je možné také upravovat hlavní funkce přes ergonomickou procesní hlavu i během procesu čištění. Systém také umožňuje různé druhy přihlášení a práv pro zvýšenou bezpečnost a opakovatelnost procesu.

Jak je to z bezpečností?

Mobilní čistící lasery řady TRON spadají do kategorie IV, je tedy nutné dodržovat určitá pravidla pro bezpečné používání. Naše lasery mají obvykle vlnovou délku @1064-1070 nm, jedná se o oblast infračerveného záření, tedy pro lidské oko neviditelné. Proto je nutné v první řadě nosit speciální ochranné brýle. Další pravidla jsou specifikována dle EN 60825-1 kterými Vás provedeme a zaškolíme.

Ochranné brýle

Dodáváme nejkvalitnější ochranné laserové brýle na trhu s CE certifikací.

Přenosné bezpečnostní bariéry

Tyto bariéry jsou určeny pro zvýšení bezpečnosti při údržbě laserových zařízení.

 

Klesne v budoucnosti cena laseru?

Nepředpokládáme, že by cena laserových systémů klesala. Znalosti potřebné k výrobě součástí a systémů jsou vysoce specializované a pro žádné výrazné cenové skoky není prostor.

Jakou má laser životnost?

Živostnost rezonátoru, zdroje laseru se pohybuje kolem 200 000 hodin provozu a více.

Jaké jsou náklady na údržbu?

Laserové stroje TRON jsou koncipovány jako prakticky bezúdržbové, běžný uživatel se stará o čistotu optických částí laseru  Preventivní servis není ze strany Madetron.cz s.r.o. u těchto strojů vyžadován a laser může být nasazen i do nepřetržitého provozu.

Jak je dlouhá je hadice, kabel, vlákno nebo jak se tomu říká?

Jak u kterých systémů, u nižších výkonů 50,100,200 a 300 W je aktuální limit 10m, laser o výkonu 500W je možné vybavit až 100m vláknem.

Jak široký je laserový paprsek?

Samotný paprsek je malý bod, se kterým se dále pracuje pomocí zrcátek, a tak je možné ho rozmítat do libovolného tvaru (čáry, kolečka, obdélníku, elipsy atd.). Šířka záběru tedy záleží na tom, jakou velikost si nastavíme, dále na použité optice, kvůli plynulému ručnímu posuvu během čištění volíme šířku obvykle 8 cm. Běžně je možné volit mezi vzdáleností 1–10 cm, u speciálních aplikací až cca 30 cm.

Co se stane, pokud si přejedu laserem přes ruku?

Pokud se trefíte do fokusační vzdálenosti tak si ruku spálíte, pokud budete mimo fokus, ucítíte pouze teplo. Laser se částečně odráží, částečně se absorbuje v materiálu, nebo může také procházet materiálem.

Může laser odstranit korozi?

Odstraňování koroze laserem je jednou z nejefektivnějších metod.

Rez, lak, olej a jiné nečistoty nebudou odolávat laserovým metodám čištění.

Jaký je HS kód pro objednání laseru?

HS code pro lasery je 90132000 – Lasery, laser, diody. Lasery (mimo. laserové diody)

Našel jsem stroj levněji u Vaší konkurence především v Číně… proč tomu tak je?

Detailní srovnání našeho systému TRON a jednoho Čínského výrobku, jsme popsali v případové studii (viz video níže). Když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Laserové zařízení není levná záležitost, proto se prosím ujistěte před pořízením nového stroje, že porovnáváte stejné stroje, stejné nebo podobné komponenty a samozřejmě stejné služby (záruka, servis, životnost rezonátorů – jejich výrobce, zkušenosti s technologií a ergonomické vlastnosti) určitě bychom Vám doporučili navštívit dodavatele, stroj si vyzkoušet a provést testy. Pokud s lasery začínáte, rádi pro Vás jednotlivé stroje nezávazně porovnáme.

Video FAQ