O technologii

O technologii

Technologie fokusového laserového záření

Čištění laserem funguje na principu laserové ablace, při které dochází k postupnému rozbíjení jednotlivých molekulárních vazeb, které jsou uvolňovány z daného povrchu.
Díky vysoce intenzivním laserovým impulsům s délkou několika nanosekund dochází k velmi rychlému zahřátí materiálu, ten se následně odpařuje, současně také vznikají lokální výbuchy, které materiál z povrchu odstraňují.

Při laserovém čištění nevzniká téměř žádný odpadní materiál, protože se většina nečistot odpaří, díky vysoké účinnosti použitých laserových rezonátorů má čistící proces velmi nízké provozní náklady. Narozdíl od ostatních metod, je k laserovému čištění potřeba pouze připojení k 230V/50Hz. Laserové čištění je nekontaktní, neabrazivní metoda, která je velmi šetrná k povrchu materiálu. Vzhledem k tomu, že průběh interakce laserového záření s materiálem je závislý na materiálu, je možné nastavit parametry čištění tak, aby povrch a struktura čištěného materiálu zůstala po čištění nepoškozená.

V čem spočívá největší hodnota našich čistících laserů?

Šetrnost

Laserový systém při správném nastavení nepoškozuje povrch a strukturu čištěného materiálu, a to ani v nejmenším. Nedochází k nežádoucímu odebírání čištěného materiálu ani k jeho tepelné deformaci. Laserové čištění je vhodné používat tam, kde čištěný objekt má například velkou finanční hodnotu.

Rychlost

Laser je ve svých silných disciplínách až 5x rychlejší, než konvenční technologie.
Obvykle jde o tyto aplikace: odstraňování nečistot, oxidace, povrchové koroze, barev

Opakovatelnost

Laser je schopný dosáhnout pokaždé stejných výsledků, díky vlastnímu řídícímu systému uživatel může snadno vybrat, uložit a pojmenovat jednotlivé úkoly a parametry pro snadné opakované čištění.

Přizpůsobitelnost

V závislosti na potřebách aplikace je možné laser navrhnout a integrovat do výrobní linky, postavit robotické pracoviště nebo dodat přenosnou mobilní jednotku pro široké spektrum aplikací.

Provozní náklady

Zatímco laser vyžaduje poměrně vysokou vstupní investici, jeho provoz je mimořádně nenáročný. Spotřeba elektrické energie je v řádu jednotek kilowat (dle modelu) takže obvykle pro kalkulaci uvádíme, že hodina čištění stojí méně jak 1 EUR/hod. V této ceně je zahrnuto krycí sklo, elektrická energie a opotřebení filtrů (tam kde je potřeba filtrovat). Nic dalšího se na laseru pravidelně nemění, náklady na provoz laseru se tedy pohybují v těchto mezích.

Životnost

Životnost laserových diod je více než 100 000 provozních hodin, na dny je to 4166,66 dnů a tedy 11,41 let nepřetržitého provozu. U nejnovějších zdrojů se dokonce uvádí životnost 200 000 provozních hodin. Laserový zdroj tvoří více jak 50% ceny celého stroje, proto velmi doporučujeme se zajímat především o tento komponent, jeho kvalitu, životnost a výrobce, jedná se totiž o prvek, na kterém se nejčastěji nekvalitní výrobci snaží ušetřit.

Ekologie

Velmi nízká spotřeba energií, elektrického proudu, čištění laserem negeneruje velké množství odpadů, na rozdíl od jiných metod neprodukuje kontaminované čisticí medium a ani nevydává nepřiměřené množství hluku. To vše z této metody čištění dělá velmi ekologickou a k přírodě šetrnou metodu vhodnou pro používání v 21 století.

Laser je budoucnost

Trh s laserovým čištěním v roce 2020 je oceněn na 580,4 milionu USD a očekává se, že do roku 2027 dosáhne 762,2 milionu USD.

Naše lasery čistí a odstraňují

  • korozi a oxidaci
  • barvy a laky
  • inkoust
  • lepidla
  • PUR pěny
  • separátory do forem
  • látky
  • karbon
  • pryž
  • plasty
  • oleje
  • mastnoty
  • tuky

Nyní se Vám pokusíme vysvětlit, jaký práce s laserem opravdu vykonávat, na co se konkrétně zaměřit, kolik si účtovat za práci a co případně nemá smysl, a pokud ano, tak jen okrajově.
Jedním z nejčastějších dotazů je kolik si účtovat za práci, jaká je cena za hodinu nebo za vyčištění určité plochy, například 1 m2.

Doporučujeme zákazníkům naceňovat čištění laserem jako celek, tedy smlouvou o dílo. Vzhledem k tomu, že čištění může být mnohonásobně rychlejší, nebo levnější než tradiční technologie, obvykle nedává smysl být placen hodinovou sazbou nebo podle metráže.

Příklad z praxe

Zákazník čistí průmyslové lisovací formy obvykle mechanicky, chemií nebo suchým ledem. Doba čištění současnou technologií je 8 hodin (vyndat formu, nechat vychladnout, vyčistit, zahřát, nasadit zpátky) dále je nutné započítat náklady na čištění. Laserem vše vyčistíte do 1 hodiny a obvykle přímo ve stroji. Nedává tedy moc smysl dostat zaplacenou pouze hodinu práce, ale nějakým poměrem i to, že zákazník může o více jak 7 hodin dříve vyrábět, tedy generovat příjem.
Pokud to nejde jinak, tedy domluvit se na ceně za dílo, sazby se pohybují v těchto mezích:

Cena za hodinu práce laserem

Pokud se budeme bavit o hodinové sazbě, nejčastěji se pohybuje od 40 – 140 EUR/hodinu dle modelu, státu, kde je laser provozován a také rozsahu počtu hodin čistění.

Cena za m2

Tato sazba je velmi individuální s opravdu velkými rozdíly dle případné aplikace, tedy to co potřebujeme čistit/odstraňovat a samozřejmě také dle výkonnostního modelu. Může jít o nižší jednotky metrů za hodinu, nebo až 10 m2/hod, dle toho se bude také odvíjet cena.

A na co se tedy zaměřit aby návratnost byla co nejkratší (platí především pro firmy které chtějí laser přidat do portfolia služeb) případně začít podnikání v tomto oboru?

Čistěte vše co je velmi drahé, vzácné, historicky cenné, nenahraditelné. Důraz je kladen na 100% zachování vlastností a rozměrů tam, kde není možné ani myslitelné použít jakoukoliv mechanickou sílu (drátěný kartáč, rozbrušovačku, pískování, led,…). Laserem jde samozřejmě dělat spousta dalších věcí, ale tyto níže vypsané jsou ty klíčové pro co nejrychlejší návratnost laserů: vzácné automobily, výrobní formy pro vstřikování nebo lití, mechanické součásti, komponenty jako motory, převodovky, turbíny, výrobní linky pro lepení, pájení, nanášení pěny, vakuové komory, historické předměty – budovy, památky, mosty, graffiti…

Video O technologii
Video O technologii
Video O technologii
Video O technologii
Video O technologii
Video O technologii