Projekt: Hevel Energy Group
Laserové čištění palet od ITO (Indium tin oxide) - jeden z nejčastěji používaných průhledných vodivých oxidů při výrobě displejů, svítivých diod, nebo ve fotovoltaice.
O společnosti
Hevel Energy Group
Společnost Hevel byla založena v roce 2009 společnostmi Renova Group a Rosnano OJSC pro výrobu solárních panelů a výstavbu solárních energetických zařízení. Výroba se nachází ve městě Novocheboksarsk a je největším závodem na výrobu fotovoltaických modulů v Rusku. Na jaře roku 2015 dosáhla své projektové kapacity, v červenci 2017 se v důsledku modernizace výroba solárních modulů zdvojnásobila na 160 MW ročně. V roce 2018 závod dokončil přípravy na rozšíření výrobní kapacity na 260 MW. V současné době společnost zaměstnává přes 600 specialistů.
Hevel Group využívá vysoce výkonnou technologii (HJT). Současná výrobní kapacita činí 340 MW / rok.
Hevel Group je také největším investorem do solárních parků v Rusku a SNS – s projektovým potrubím 1,1 GW v různých regionech.
Hevel Group je jedním z předních světových průmyslových výrobců HJT FV článků a modulů, přičemž jejich výrobky jsou dodávány do různých regionů, včetně zemí EU, Indie, Japonska a dalších.
Požadavky od zákazníka
V souvislosti s navýšením objemu výroby vznikla potřeba zařízení pro čištění technologických zařízení. Uvažovány byly dva způsoby čištění, ultrazvukové a laserové. Výsledkem bylo rozhodnutí ve prospěch laserového čištění díky jeho nízkým provozním nákladům, efektivitě, šetrnosti k materiálu i životnímu prostředí a mobilitě.
Laserový čisticí systém je určen pro bezkontaktní odstranění tenké vrstvu ITO, která se nanáší na povrch palet z nerezové oceli během magnetronového rozprašování (PVD). Palety se používají k umístění křemíkových destiček během výroby FV panelů nanesením elektricky vodivé vrstvy. Čištění probíha bez narušení morfologie povrchu palet a zmenšení jejich tloušťky. Kromě toho zařízení umožňuje bezkontaktní čištění povrchů různých materiálů od rzi, barev, mastnoty a jiných druhů znečištění.
Výsledek:
Po instalaci a uvedení do provozu byl laserový čisticí systém testován, aby bylo zajištěno, že bude dosaženo zaručeného výkonu a kvality čištění.
Ve srovnání se stávající ultrazvukovou jednotkou:
• spotřeba energie byla výrazně snížena;
• počet přípravných opatření (předběžná instalace – demontáž jednotlivých dílů) se snížil a v důsledku toho se snížila celková doba věnovaná čištění;
• náklady na likvidaci čisticích prostředků se snížily;
• zvýšila se ekologická bezpečnost práce.
Kouř vznikající při čištění je odstraňován průmyslovým vysavačem SM2 připojeným k laserové hlavě.
V budoucnu se plánuje robotizace procesu čištění a její zabudování do technologické linky na výrobu fotovoltaických modulů.